• '
    '
  • '
    '
  • '
    '



Tällä sivulla on listattu Suomen Taekwondo Unionin mustat vyöt. 

· 9. dan musta vyö

Dae Jin Hwang 
- Taekwondon Suomeen vuonna 1979 tuonut suurmestari Dae Jin Hwang, joka on ollut vaikuttamassa Taekwondo levittämisestä Suomeen, Latviaan ja Viroon. Hän on toiminut aikoinaan Suomen ottelumaajoukkueen päävalmentajana ja myös kansainvälisenä ottelutuomarina. Tällä hetkellä hän on Suomen Taekwondo Unionin varapuheenjohtaja.'

 

· 7. dan musta vyö
Inkwon Hwang - Herttoniemi »

· 5. dan musta vyö

Hans-Kristian Sjöholm

Erik Pohjonen - Eura

· 4. dan musta vyö

Mikael Åkerback - Herttoniemi (aloittanut Lahdessa)

Reijo Lehmus - Loppi/Hyvinkää

 · 3. dan musta vyö

Touko Liikonen - Herttoniemi (aloittanut Lahdessa)

Kirsti Kuokkanen - Lahti  

Adina Anghelescu Hakala - Herttoniemi 

· 2. dan musta vyö

Harri Keränen - Herttoniemi
Mikko Eerola - Herttoniemi
Tiina Salomaa - Herttoniemi
Juha Ahonen - Herttoniemi
Jon Sundwall - Tapiola
Leo Gustafsson - Tapiola
Tero Kallinen - Lahti
Mikko Hakala - Herttoniemi
Jussi Auvinen - Lahti
Mikko Aaltonen - Lahti
Jarmo Hänninen - Lahti
Sami Truong - Herttoniemi
Pasi Koistinen - Lahti
Jouko Luukkonen - Tikkurila
Maykel Mesa - Tikkurila
Tapio Sundholm - Hämeenlinna 

 

· 2. dan musta vyö, kunniadan (WTF)
Erkki O. Auranen 
- Kunniadan myönnetään henkilöille, jotka ovat auttaneet Taekwondon levittämisessä tai kehittämisestä
joko paikallisesti tai maailmanlaajuisesti.

 

· 1. dan musta vyö

Jukka Nylund - Loppi
Tero Nykänen - Järvenpää
Pekka Savolainen - Järvenpää
Kimmo Mäkinen - Järvenpää
Jukka-Pekka Nieminen - Järvenpää
Tom Winberg - Tapiola
Erkan Fere - Tapiola
Mika Tarhanen - Herttoniemi
Reijo Asikainen - Herttoniemi
Jani Tähtikallio - Tikkurila
Seppo Lindqvist - Tikkurila
Jukka Rissanen - Tikkurila

Mikko Leppikallio - Loppi
Pasi Lehtiniemi - Loppi
Sami Laukkanen - Loppi
Mika Leponiemi - Loppi
Sami Lehtiranta - Loppi
Ilkka Ruutu - Herttoniemi
Jetti Loimula - Tapiola
Iivo Hetemäki - Tapiola
Tanja Temonen - Lahti
Tiia Luukkonen (os. Reinikainen) - Herttoniemi (aloittanut Lahdessa)
Juho Syrjänen - Lahti
Emmi Tikkanen - Herttoniemi (aloittanut Järvenpäässä)
Hannu Salomaa - Lahti
Risto Koljonen - Nurmijärvi
Susanna Lehmus-Mäkipää - Hyvinkää
Arttu Meriläinen - Tapiola
Marianne Väyrynen - Lahti
Teemu Sylgren - Lahti
Ira Norro - Herttoniemi
Vera Lundán - Herttoniemi
Petteri Kamppuri - Herttoniemi
Janne Marttila - Herttoniemi
Jenna Partanen - Tapiola
Mikko Korhonen - Hämeenlinna
Panu Vainio - Hämeenlinna
Keijo Walli - Hämeenlinna
Ivan Kuznetsov - Herttoniemi
Yunes Al-Shebibi - Herttoniemi
Sonja Doering - Lahti
Andrea Galliano - Lahti
Nello Galliano - Lahti
Jukka Pyhäjoki - Lahti
Jarkko Muikku - Lahti
Jouni Matikainen - Lahti
Ari Siltanen - Lahti
Piia Muikku - Herttoniemi
Anne Murtonen - Hämeenlinna
Jari Mäkinen - Järvenpää